درباره ی کورنلیا فونکه

کورنلیا فونکه از نویسندگان معاصرادبیات نوجوانان آلمان است، نویسنده‌ای خلاق که بسیاری او را همتای آلمانی جی کی رولینگ، آفریننده ی “هری پاتر” می‌دانند.

کورنلیا فونکه در دهم دسامبر ۱۹۵۸ در شهر دورستن (Dorsten ) آلمان زاده شد.  دوره ی دبیرستان را در همان شهر به پایان رساند.  پس از گرفتن دیپلم به هامبورگ رفت تا رشته امور تربیتی بخواند. پس از دانش‌ آموختگی ۳ سال به عنوان مددکار اجتماعی در پروژه های آموزشی کار کرد. کار با کودکان به او آموخت که کودکان از چه داستان هایی لذت می برند. پس ازگذراندن دوره ی تصویرگری درکالج هامبورگ به تصویرگری کتاب پرداخت،  اما پس از مدتی تصویرگری کتاب هایی درباره ی رویدادهای روزمره ی خانه و مدرسه او را دلزده کرد. به این ترتیب در ۳۵ سالگی تصمیم گرفت خود نگارش داستان را بیازماید و تجربه های دوران کار با کودکان را پایه ی نوشتن داستان هایش قرار داد.
کورنلیا فونکه روح ماجراجویی دارد. او به کودکان سفارش می کند: ” اگر آدم بزرگی به شما گفت که در ۱۱ سالگی یا حداکثر ۱۸ سالگی باید بدانید که می‌خواهید در آینده چه شغلی انتخاب کنید و اصلاً چه شغلی برایتان بهتر است، یک کلمه از حرف هایش را هم باور نکنید. تا می‌توانید کارهای مختلفی را بیازمایید تا بفهمید کدام را از همه بیشتر دوست دارید و دلتان می‌خواهد بقیه زندگی تان را با چه کاری سر کنید.”

از بسیاری از آثار او از جمله “خروس های وحشی”، “دست از سر می سی سی پی بردارید”، “اژدها سوار” و “قلب جوهری”، فیلم و نمایش تهیه شده است.
در بسیاری از کتاب‌های کورنلیا فونکه، بچه‌ها شخصیت کاملاً مستقلی دارند و بیشتر وقت ها در برابر کلیشه‌های از پیش تعیین شده مقاومت می‌کنند.  نام گذاری های عجیب و غریب روی شخصیت‌های داستانی همچون “پرنس چربی خوکی” یا ” گردانگشت “، یکی دیگر از ویژگی‌های آثار فونکه است.
او خود، راز محبوبیت داستان هایش را نزد کودکان این گونه بیان می کند : “راستش من از این که یک بزرگسال به شمار می روم بسیار خوشحالم،  زیرا از کودکی همیشه همین را می‌خواستم. به همین سبب حالا می‌دانم کوچک بودن و دنیا را جور دیگر دیدن چه حسی دارد. به جز این، فکر می‌کنم واقعاً هیجان انگیز است که آدم خودش را درگیر بچه‌ها کند، زیرا آن‌ها زندگی را چنان که ماعادت داریم برای خودشان بسته‌بندی نکرده اند و دلیلش هم این است که هنوز نگاهی نو و کنجکاوانه به دنیا دارند.”

برخی از کتاب های فونکه را با هم می بینیم:

درباره ی کتاب سیاه فلب:

از مرد غریبه جز سایه اش چیزی دیده نمی شود، ولی مگی می تواند از پشت پنجره هاله ای از چهره ی مرد را ببیند. این غریبه کیست که گَردانگشت صدایش می زنند؟ کاپریکورن و جادوزبان چه نقشه ای دارند؟ مگی که عاشق کتاب و کتابخوانی است، جواب این پرسش ها را در یک کتاب پیدا می کند؛ اما …

فونکه نویسنده‌ی پرآوازه‌ی آلمانی در سال ۲۰۰۸ جایزه‌ی بمبی و جایزه‌ی رزویتا را دریافت کرد. مجموعه‌ی سه‌گانه‌ی او از مهم‌ترین رمان‌های ادبیات نوجوان به شمار می‌آید. رمان سیاه‌قلب از مجموعه‌ی سه‌گانه‌ی کورنلیا فونکه در سال ۱۳۹۱ از نهاد ایرانی پروین اعتصامی جایزه دریافت کرد. این رمان، پیش‌تر از آن در سال ۱۳۸۸ در نمایشگاه لایپزیک به عنوان محبوب‌ترین کتاب منتخب نوجوانان، جایزه‌ی بین‌المللی کسب کرده بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *