معرفی کتاب پرنده ی قرمز

 

نویسنده: آسترید لیندگرن Astrid Lindgren

تصویرگر: ماریت تورن کویست Marit TRnqvist

برگردان: زهره قایینی

red-bird

داستان پرنده قرمز از مجموعه داستان های آسترید لیندگرن، نویسنده سرشناس سوئدی با تصویرگری ماریت تورن کویست، تصویرگر توانای هلندی، یکی از تازه ترین آثاری است که موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان منتشر کرده است.

آسترید لیندگرن از نویسندگان برجسته ادبیات کودکان است که آثارش تاثیر ماندگاری در ادبیات کودکان جهان داشته است. او برنده جایزه هانس کریستین اندرسن است و پس از مرگش در سال ۲۰۰۲ دولت سوئد جایزه ای را به نام او پایه گذاری کرد که جایزه یاد بود آسترید لیندگرن یا آلما نام دارد.

پرنده قرمز به گفته تصویرگر این کتاب داستانی است درباره ی دو کودک که در برابر سختی های زندگی ایستادند و به یکدیگر کمک کردند. در پایان داستان آن ها مکانی را می یابند که در آن احساس امنیت و آزادی می کنند و از عشق و دوستی بهره مند می شوند. ماریت در بخشی از نامه اش خطاب به کودکان ایرانی نوشته است:‌ “فکر می کنم خواندن کتاب هایی درباره سرزمین ها و مردم تازه می تواند کمک زیادی به شما کند. شاید به شما کمک کند تا بخشی از رویاهای خود را بیابید. و من امیدوارم این داستان به شما امید ببخشد، حتی به عنوان یک کودک احساس کنید که قوی هستید و این که ممکن است هنگامی که به کمک نیاز دارید پرنده قرمزی بیاید و شما را یاری دهد.

نگاهی کوتاه به قصه

«آنا و متیو پس از دست دادن پدر و مادرشان، به مزرعه ای فرستاده می شوند. مزرعه دار ظالم در ازای خوراکی اندک، آن ها را به کارهای سخت وامی دارد. متیو و آنا امیدوار هستند که با رسیدن زمستان و رفتن به مدرسه روزگار بهتری داشته باشند اما در مدرسه نیز پس از چند روز متیو به خاطر ورجه ورجه کردن چوب می خورد و کودکان به خاطر غذای فقیرانه تحقیرشان می کنند. روزی در اوج ناامیدی و اندوه پرنده ای قرمز را می بینند. پرنده ی قرمز آن ها را به سرزمینی می برد که برخلاف دنیای آن ها پر از شادی و رنگ و روشنایی است و مادری مهربان را می یابند که از آن ها مراقبت می کند. آن ها می توانند همه روز را بازی کنند…».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *