معرفی کتاب جزیره دلفین های آبی

در اقیانوس آرام، جزیره ای به شکل ماهی بزرگی وجود دارد که انگار در دریا مشغول آفتاب گرفتن است. در پیرامون این جزیره، دلفین های آبی شنا می کنند، سمورهای دریایی به بازی مشغولند و فیل های آبی و پرندگان نیز به وفور یافت می شوند. روزگاری، بومیان هم در این جزیره زندگی می کردند؛ زمانی که آن ها جزیره را به مقصد شرق ترک کردند، دختری کم سن و سال در جزیره جا ماند. کتاب جزیره ی دلفین های آبی، داستان دختری بومی به نام کارانا را روایت می کند که سال ها به تنهایی در جزیره ای زندگی می کرده است. او در طی چندین سال، شاهد گذر فصل ها یکی پس از دیگری بود و انتظار کشتی ای را می کشید که او را با خود ببرد. اما کارانا در حین این انتظار، با ساختن سرپناه و سلاح، یافتن غذا و مبارزه با سگ های وحشی، خود را زنده نگه می داشت. رمان جزیره دلفین های آبی ، نه تنها ماجراجویی عجیبی برای زنده ماندن، بلکه حکایتی درباره ی زیبایی های طبیعت و اکتشافات درونی است.
کودکان معمولا در برخورد با چنین حوادثی که قهرمان داستان را در موقعیت های بیشمار سختی می آزماید، دست به درونی سازی جدی تجربه می زنند و کاراکتر داستان را در وجود خودشان زنده می کنند و رویای مبارزه را در خودشان می پرورانند. طبیعت وحشی و میل زنده ماندن در ان به بچه ها سرایت می کند و خواننده گامهای قهرمان داستان را دنبال می کنند.
اسکات اودل یک نویسنده آمریکایی است که ۲۶ رمان برای جوانان و نوجوانان نوشته است، همراه با سه رمان برای بزرگسالان و چهار کتاب علمی. نام اصلی اسکات اودل، اودل گابریل اسکات بود اما نامش در کتابی به اشتباه به نام Scott O’Dell منتشر شد و او تصمیم گرفت همین نام را حفظ کند. او همچنین در اواخر عمر به نوشتن داستان تاریخی روی آورد که به طور عمده چند رمان کودک در مورد کالیفرنیا و مکزیک تاریخی و مایاها و اینکاها را شامل می شود.. اوسهم خود به عنوان یک نویسنده کودک، او در سال ۱۹۷۲با بدست آوردن جایزه بین المللی هانس کریستین اندرسن کامل کرد.
بهترین کار شناخته شده اودل، رمان تاریخی جزیره دلفین های آبی (۱۹۶۰) است که مدال نیوبری۱۹۶۱ و دویچ ۱۹۶۳ را در ترجمه آلمانی اش به دست آورد.
جزیره دلفین‌های آبی رنگ مشهورترین کتاب اودل است. جزیره یک جزیره واقعی است که نزدیک خانه او در کالیفرنیا است. اودل نام جزیره را در کتابش تغییر داد، اما در عین حال به اندک حقایق تاریخی شناخته شده درباره آن جزیره در داستان اشاره کرد.