معرفی کتاب بازیکن شماره یک آماده

بازیکن شماره یک آماده ( در برخی از ترجمه ها از عنوان « بازیکن آماده شماره یک » استفاده شده است ) نام رمانی به قلم ارنست کلاین است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و خیلی زود توانست نزد علاقه مندان به کتاب به محوبیبت فراوانی دست یابد. این کتاب خوشبختانه در پائیز سال ۱۳۹۶ وارد بازار کتاب ایران شده و توسط پیمان اسماعیلیان به فارسی ترجمه و از طریق انتشارات « باژ » در اختیار علاقه مندان به کتاب قرار گرفته است. رمان آقای کلاین به اندازه کافی در بازار کتاب جهان شهرت دارد اما اقتباس بر سر و صدای سینمایی از این اثر توسط استیون اسپیلبرگ باعث شد تا بار دیگر توجهات به این اثر جلب شود و همگان منتظر بمانند تا ببینند اسپیلبرگ قرار است با این رمان که ماهیت سرگرمی دارد چه کند.

جهانی را تصور کنید که در آن دنیا به واسطه یک بازی آنلاین واقعیت مجازی که بین مردم فراگیر شده تبدیل به یک آشوب شده. سال ۲۰۴۵ میلادیست و دانشمند و بازیساز قهاری با نام جیمز هلیدی یک جهان مجازی به نام واحه ‌ساخته که مردم با زدن یک عینک واقعیت مجازی می‌توانند وارد آن شوند و خودشان را از تمام واقعیات زندگی‌شان رها سازند. وید واتز پسر نوجوان یتیمی ست که در یک کابین به همراه خاله و شوهرخاله‌اش در حومه شهر زندگی می‌کند و مانند بقیه مردم اسیر و گرفتار جهان واحه  شده.


جیمز هلیدی که خالق این دنیاست به نوعی نقش خدا را برای مخاطبین بازی می‌کند ولی او هم مثل هر آدم دیگری بعد از مدتی می‌میرد و در حین مرگ وصیت‌نامه عجیب و غریب ویدئویی خود را منتشر می‌کند. او در این وصیتنامه می‌گوید که ۳ کلید در جهان پهناور مجازی واحه  پنهان کرده که یافتنش کار هرکسی نیست و با پیدا کردن هر سه کلید، فرد می‌تواند حاکم جدید و کنترل کننده واحه  باشد. این خبر در سرتاسر جهان می‌پیچد و همه مردم را به تکاپو وامی‌دارد. شرکت تکنولوژیک دیگری با نام IOI با استخدام صدها هزار نفر و وارد کردن آنها به بازی ارتشی موسوم به «سیکسر» درست می‌کند که وظیفه‌شان پیدا کردن کلیدهاست. آنها قصد دارند تا بتوانند به این دنیای مجازی حکمرانی کنند و از مردم (گیمرهای داخل بازی) سواستفاده کنند…

نبرد نهایی کتاب یکی از جذاب ترین قسمت های کتاب است که منجر به دست آوردن هر سه کلید می شود.

«همه ی هم نسل های من یادشان است که ابتدا قسه مسابقه را کجا شنیدند، من نوی مخفیگاهم نشسته بودم و کارتون تماشا می کردم که ناگهان یک خبر روی بولتن خبریم ظاهر شد و اعلام کرد که جیمز هالیدی شب قبل مرده است.

او کسی بود که واحه را خلق کرده بود. بازی برخطی با میلیون ها بازیکن که اکنون به روش زندگی همه انسانها تبدیل شده است، مردم در واحه زندگی می کنند، کار می کنند، ازدواج می کنند و به گونه ای از واقعیت سیاه اطرافشان می گریزند، دیگر امکان ندارد که به بحران انرژی و فجایع محیط زیستی توجه کنید در بهشت جیمز هالیدی غرق می شوید، در واحه هر چیزی امکان دارد. می توانید قسمت از بازی معروف ورلد او ورکرفت باشید و با هیولاهای قدرتمند یورش ببرید و آرتیفکت های تکنولوزیک و جادویی عجیب بدست اورید و یا در ماینکرفت به دنبال وسایل و سکه باشید… »

ارنست کلاین ( Ernest Cline)  پیش از نوشتن این کتاب یک  گیک(خوره بازی کامپیوتری) بوده و مدت طولانی را نیز در فروشگاه بازی های ویدیویی کار می کرده است. بازیکن شماره یک آماده، پرفروش ترین کتاب سال ۲۰۱۱ لقب می گیرد.

شخصیت اصلی کتاب  وید اون واتز Wade Owen Wats با نام مستعار پارزیوال Parzival  پسر ۱۸ ساله فقیری است که غرق در دنیای واقعیت مجازی OASIS (واحه) شده  است تا از زندگی دشوار واقعی فرار کنند. دنیایی که  جیمز هالیدی  به همراه دوستش  اودن مارو  خلق کرده است و زندگی کل بشریت را تحت تاثیر قرار داده و آن ها را ثروتمندترین افراد زمانه خود کرد است. جیمی و اودن، همانند داستان چارلی و کارخانه شکلات سازی  به دنبال جانشینی پس از خود است. رقابت برای دستیبابی به ثروت و قدرت جیمز هالیدی از طریق بازی پیچیده ای که در محیط واقعیت مجازی OASIS طراحی شده است صورت می پذیرد. هالیدی پس از مرگ خود پیامی  منتشر کرده و در یک چهارپاره رمزآلود،  ماجرای دستیابی به این جایزه بزرگ را بیان کرده است. مسابقه ای که اگرچه در دنیای واقعیت مجازی و از طریق ویزور ها( هدست های واقعیت مجازی) صورت می پذیرد اما تاثیرات آن دنیای واقعی را نیز در برگرفته است.

«سه کلید پنهان سه دروازه مخفی را باز می کنند

آنجا که  قهرمانان و سلحشوران برای ویژگی های ارزشمندشان آزمایش می شوند.

آنجا که در تنگنای مصائب، تنها، معدودی سربلند می شوند

در شکوه پایان، پاداش انتظار آنها را می کشد.»

بخشی از وصیت جیمز هالیدی که با نام مستعار آنوراک در واجه زندگی می کردمی آید: واحه را ساختم که در آن احساس در خانه بودن کنم اما بیرون را فراموش کردم.ا گرچه در دل می گویم راه حل فررورفتن صرف در رویا برای دوری از همه سیاهی هاست، اما می پذیرم اگر تلاش بشر در دنیای واقعی نباشد امکان خلق انسانی که با تلاشی انتحاری دست به خلق رویاهای خود بزند نخواهد بود .پس بهتر است که اهداف و عشق خود در دنیای واقعی را فراموش نکنیم.